Asekuracja zboża przed chorobami sprawdzone działania


Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób można mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża